Šaha turnīri

Prātam

Mežezers ir bagāts ar šaha tradīcijām. Septiņdesmitajos un astoņdesmitajos gados šeit sešas reizes ir bijis 13 pasaules čempions šahā Anatolijs Karpovs, kurš ir gatavojies pasaules čempiona nosaukuma izspēlei. Mežezerā ir noticis arī 1979. gada zonālais turnīrs. Šobrīd katru gadu nākamja nedēļas nogalē pēc Jāņiem un Līgo dienas notiek tradicionālais Mežezers tempo turnīrs ar labāko Latvijas šahistu piedalīšanos. Šeit uzvaras svinējuši tādi Latvija un pasaulē pazīstami šahisti kā Zigurds Lanka, Jevgenijs Svešņikovs, Artūrs Neikšāns, Normunds Miezis un citi. Mežezers arī turpina citu iesākto tradīciju – šaha nometnes bērniem, kā iesācējiem, tā arī bērniem, kuri jau nopietni pievērsušies šaha macībām un jau guvuši panākumus šajā nodarbē.

Šaha nometnes bērniem tiek aizvadītas pieredzējušu treneru pavadībā. Bez šaha treniņiem, bērni apgūst pirmās iemaņas izdzīvošanas skolā, iepazīst dabu. Nopietna vērība tiek pievērsta arī bērnu fiziskajai sagatavotībai. Katru rītu ir kross, rīta rosme trenera pavadībā.  Pēcpusdienā tiek atvēlēts laiks arī citām sporta spēlem. Nometnes dalībnieki sacenšas basketbolā. Populārs ir futbols un volejbols. Bērni ir visu dienu bez mobilajām ierīcēm ar vecāku piekrišanu. Ja kādam vajag piezvanīt mammai vai tētim, tad to var izdarīt, izmantojot nometnes vadītāja mobilo tālruni. Bērni nometnes laikā izspēlē savās vecuma grupās un spēles līmeņos turnīrus. Uzvarētāji saņem balvas. Populārs notikums nometnes laikā ir šaha lielmeistara lekcija ar simultānspēles seansu, kad visi nometnes bērni var vienlaicīgi mēroties spēkiem ar lekciju sniegušo lielmeistaru.

Bez tradicionālā Mežezers tempo turnīra šahā, notiek arī ikgadējais turnīrs blicā jeb ātrspēles turnīrs, kur vienam dalībniekam tiek dots laiks 3 minūtes un plus divas sekundes par katru gājienu. Tā kā tas ir vienas dienas turnīrs, tad ir iemantojis lielu popularitāti un masveidību. Parasti turnīrā tiek izspēlētas no trīspadsmit lidz astoņpadsmit kārtām un uzvarētāju tāpat var noteikt tikai ar papildu koeficientiem – kuram bijuši stiprāki pretinieki vai kurš ir uzvarējis savstarpējā spēlē. Sporta bāzē arī ir vienu gadu norisinājies  Latvijas čempionāts šahā ar partijas klasisko apdomas laiku. Viens no zināmākajiem Anatolija Karpova izteicieniem ir “Šahs tā ir dzīve, bet mana dzīve nav tikai šahs.”